Печати

Соопштение 13.07.2018

Социјалдемократската Унија со гордост ја изразува својата безрезервна поддршка на активностите на Владата на Република Македонија за членство во НАТО и Европската Унија.

Печати

Соопштение 15.06.2018

Социјалдемократската унија СДУ го поддржува Договорот за името помеѓу Република Македонија и Република Грција.

Лично цениме дека Република Македонија има направено премногу отстапки, но со овој Договор е обезбеден Македонскиот идентитет, јазик и државност и пред се добивање покана за влез во НАТО како и датум за преговори со Европската Унија.

Печати

Соопштение

Политичката партија Социјалдемократска Унија до сите граѓани на  Република Македонија ја честита безусловната чиста препорака за почеток на преговорите со ЕУ.

Печати

Соопштение

Политичката партија Социјалдемократска Унија ја известува македонската јавност дека членството на партијата донесе едногласна Одлука да се излезе од Коалицијата за подобра Македонија предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

Печати

25 години самостојна, независна и суверена Република Македонија

Социјалдемократската Унија на сите граѓани на Република Македонија им го честита Денот на независноста – 8. Септември.

Пред 25 години граѓаните на Република Македонија одлучија да ја земат судбината во свои раце и по повеќевековниот сон да започнат самостојно да ја градат Македонија во просперитетна и развиена европска држава.

Контакт инфо

Ул. 30 Бр. 45 Радишани - Бутел
1000 Скопје
Македонија 

Тел: 078 / 370 - 201
Email :
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.