Печати

СООПШТЕНИЕ

Делегација на Социјалдемократската Унија предводена од претседателот на СДУ Чедо Николовски и потпретседателот на СДУ Игор Димески, на 2 август, Илинден, положија венци свежо цвеќе пред споменикот на Методија Андонов Ченто, во центарот на Скопје.

Печати

Честитка на СДУ по повод националниот празник 2 Август – Илинден

Социјалдемократската Унија на сите граѓани на Република Македонија им го честита државниот празник Илинден.

Македонија денес ги празнува двата Илиндени, се сеќава на илјадниците паднати херои за слобода, го чествува темелот на кој ја градиме нашата заедничка татковина.

Печати

На 18 мај голем народен митинг за поддршка на Македонија

Социјалдемократската Унија ги повикува своите членови и симпатизери, а вооедно ги повикува и сите граѓани на Република Македонија, мирно и достоинствено, да излезат во понеделник во 20 часот и да дадат поддршка на силна и стабилна Македонија.

Печати

СООПШТЕНИЕ

Социјалдемократската Унија изразува искрено и длабоко сочувство до семејствата на припадниците на полициските сили кои вчера и денес ги загубија животите. Сочуствуваме со болката и страдањата за изгубените млади животи кои згаснаа во интерес на стабилноста и безбедноста на животите на граѓаните на Република Македонија.

Печати

СООПШТЕНИЕ

Социјалдемократската Унија испровоцирана од вчерашниот натписот на електорнскиот медиум ЛИБЕРТАС под наслов “Членови на навивачки групи и симпатизери на власта помеѓу провокаторите на протестите” ја известува македонската јавноста дека споменатите лица во горенаведениот текст не се и никогаш не биле дел од СДУ. За разлика од други подмладоци, подмладокот на СДУ е културна и високо идеолошки поткована младина, која во никој случај не поддржува насилство и хулиганство.

Контакт инфо

Ул. 30 Бр. 45 Радишани - Бутел
1000 Скопје
Македонија 

Тел: 078 / 370 - 201
Email :
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.