Печати

СООПШТЕНИЕ

Социјалдемократската Унија испровоцирана од вчерашниот натписот на електорнскиот медиум ЛИБЕРТАС под наслов “Членови на навивачки групи и симпатизери на власта помеѓу провокаторите на протестите” ја известува македонската јавноста дека споменатите лица во горенаведениот текст не се и никогаш не биле дел од СДУ. За разлика од други подмладоци, подмладокот на СДУ е културна и високо идеолошки поткована младина, која во никој случај не поддржува насилство и хулиганство.

Исто така, Социјалдемократската Унија го демантира наведеното кое се односува на коалицирањето, информира и потсетува дека СДУ од своето формирање настапува самостално на сите избори од 2008 година заклучно со локалните избори 2013 година. Прв пат влезе во коалиција последниве парламентарни избори и тоа единствено од високо државнички причини, занемаруваќи ги идеолошките разлики, кои до ден денеска постојат и ќе постојат.

Воедно, Социјалдемократската Унија побарува извинување од страна на одговорните уредници на електорнскиот медиум ЛИБЕРТАС за искажаните невистини во нивните натписи.

Скопје 08.05.2015 година

Со почит

Социјалдемократската Унија

Контакт инфо

Ул. 30 Бр. 45 Радишани - Бутел
1000 Скопје
Македонија 

Тел: 078 / 370 - 201
Email :
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.